Kto może skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej?
Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna dla dzieci?
Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna w czasie ciąży?
Czy terapia czaszkowo-krzyżowa obejmuje silne manipulacje?

 

wkrótce pojawią się również odpowiedzi na poniższe pytania:
Jak mogę skorzystać z terapii?
Jak działa terapia czaszkowo-krzyżowa?
Jakie symptomy najlepiej reagują na terapię czaszkowo-kryżową?
Ile będę potrzebować sesji terapeutycznych?
Dlaczego zasypiam wtrakcie terapii?

 

Kto może skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej (TCK, craniosacral therapy)?

Potencjalnie każdy może skorzystać, chociaż dla jednych poprawa stanu zdrowia/dolegliwości może być znaczna, dla innych nieco mniejsza. Terapia czaszkowo-krzyżowa wzmacnia mózg i system nerwowy, jest skuteczna w zapobieganiu stanom chronicznym włączając w to problemy starzenia, sztywności, suchości, utraty pamięci, stanów zapalnych, problemów z odpornością.
TCK również pomaga w urazach, nawet jeśli miały miejsce dawno temu i nie jesteśmy świadomi że nadal mają na nas wpływ. Na przykład trauma urodzeniowa zwykle obciąża nas przez całe życie, do czasu gdy się ją rozwiąże. Jakże wiele osób doznało urazu głowy lub kości ogonowej przy okazji uprawiania sportu, upadku, wypadku lub przemocy. Nawet powrót do zdrowia po niewielkich operacjach, w tym stomatologicznych, które wywołuja napięcie i wymagają znieczulenia można wesprzeć terapią.
Piękno terapii polega na tym że wzmacnia się cały system człowieka, powstaje bezpieczne środowisko w którym ciało może pokazać problemy  a terapeuta pracuje nad ich rozwiązaniem. Przy odpowiednim wsparciu nasza wewnętrzna inteligencja jest w stanie ujawniać urazy, jeden na raz, po kolei, tak że system staje się coraz silniejszy i nie występuje przeciążenie terapią. Nie musimy pamiętać lub przeżywać traumy kolejny raz aby skorzystać z jej uwolnienia.
 
 
 

Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna dla dzieci?

Dzieci dobrze reagują na terapię czaszkowo-krzyżową ponieważ jest delikatna, nie inwazyjna, ponadto intuicyjnie czują że jest skuteczna. Nawet małe dzieci szybko przyzwyczajają się do terapii nabywając zaufanie do terapeuty. Dzieci które jeszcze nie mówią niejednokrotnie kierują ręce terapeuty w obszary wymagające pomocy. Pokazują odczucia poprzez ruch i wydawane dźwięki.
Subtelna pomoc może być udzielana w czasie zabawy, podczas której dziecko jest obserwowane i wspierane w kończeniu nierozwiązanych problemów. Rodzice są często zaskoczeni gdy marudne lub hiperaktywne dziecko relaksuje się albo zasypia w czasie sesji. Brzdąc, nie mogący spokojnie wyleżeć jest oczywiście wyzwaniem. Rodzic w takim przypadku może przytulić dziecko aby terapeuta chociaż przez chwilę mógł dotknąć kręgosłupa, główki czy kości krzyżowej. Może to zająć sporo czasu, jednak problem rozwiązany w okresie niemowlęctwa lub dzieciństwa w trakcie kilku sesji może potencjalnie zapobiec dekadom medycznej i psychologicznej terapii w póżniejszym życiu. Rozwiązanie zaburzenia czyni nas mniej podatnymi na przykre wydarzenia ponieważ  jesteśmy w stanie równowagi.

Powrót do pytań

Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna w czasie ciąży?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest nie tylko bezpieczna lecz nawet rekomendowana w czasie ciąży ponieważ uspokaja system nerwowy zarówno matki i dziecka, wspomagając więź emocjonalną która może być zaburzona w wyniku stresu lub traumy z okresu prenatalnego i okołourodzeniowego.

Podejście biodynamiczne terapii umozliwia kontakt z Pierwotna Linią Środka delikatnego systemu nerwowego niemowlaka – linii zawierającej naszą doskonałą naturę która pozwala nam zmniejszyć negatywny wpływ genów.
Rosnący płód ma wysoką świadomość, jednak nie odróżnia myśli i uczuć matki od swoich własnych. Równoważąc i uspokajając system matki dziecko odnosi duże korzyści.


Powrót do pytań

 

Czy terapia czaszkowo-krzyżowa obejmuje silne manipulacje?

Biodynamiczne podejscie w TCK wyróżnia się minimalnym poleganiu na siłowych oddziaływaniach. Jeżeli scharakteryzować różne podejścia TCK pod względem użycia siły, metody biodynamiczne znalazłyby się na końcu spektrum – podejścia nie siłowe.

W podejściu biodynamicznym, proces przywracania zdrowia pochodzi od klienta a nie z zewnątrz od terapeuty. Pozycje dłoni są ukierunkowane na słuchanie, podążanie/odzwierciedlanie procesu zachodzącego w kliencie, przeciwnie do pchania lub manipulowania w kierunku teoretycznego stanu idealnego.

 

Powrót do pytań