Energia jest rzeczywistą substancją za zjawiskami: materii i kształtów.

Dr Randolph Stone
urodził się 26 lutego 1890 roku w Engelsbergu w Austrii w rodzinie katolickiej. Był najmłodszym (szóstym) dzieckiem. Nazywał się Rudolf Bautsch.

Matka Rudolfa zmarła, gdy miał 2 lata. Gdy miał 13 lat wyjechał z ojcem i jedną z sióstr do Stanów Zjednoczonych. Prawie natychmiast rozpoczął zarabiać na siebie jako pomocnik farmera. Był pilny i religijny, więc posłano go do szkoły w Saint Paul w stanie Minnesota, gdzie przygotowywał się do pełnienia funkcji luterańskiego ministranta. Języka angielskiego uczył się porównując teksty z niemieckiej Biblii z jej angielskim tłumaczeniem.

W 1909 roku (w wieku 19 lat) Rudolf uświadomił sobie, że ortodoksyjne przyjęcie religii nie zaspokaja jego duchowych potrzeb. Rozpoczął studiowanie prac Vivekananda, Ram Tirtha, Yogananda, Krishnamutei, Swedeborga, Blavatskiej i innych, jak również praktyki medytacyjne.

Pragnął pomagać ludziom, łagodzić ich cierpienia, jednak poznawane praktyki nie dawały mu pełnego zadowolenia. Zdecydował się na studia medyczne. Studiował osteopatię, chiropraktykę, naturopatię, neuropatię i zdobył stopnie specjalizacyjne we wszystkich tych specjalnościach. Zdał egzaminy w 1914 roku. Otrzymał licencje praktyka zezwalające na wykorzystywanie wszystkich tych metod w leczeniu dolegliwości bez leków i operacji. Rozpoczął swoją praktykę w Chicago, i jednocześnie prowadził wykłady w nowo otwartej Szkole Eklektycznej (łączącej w całość różne teorie, sposoby i podejścia związane z leczeniem) dla lekarzy.

Przez 60 lat dr Randolph Stone prowadził praktykę w Chicago. Przez ten czas studiował wiele starożytnych tradycji związanych z naturalnym leczeniem; Ayurvedę, Yogę, kabalistykę, wiedzę tajemną (hermetyzm i alchemię) i rozwinął swój unikalny System Terapii Polarity. Powiedział "Natknąłem się na naukę, która uwzględnia starą koncepcję obecności energii w budowie człowieka i łączy to w całość z naukowym podejściem."

Badając własne zdrowie przekonywał się o słuszności swoich duchowych poszukiwań. Głosił, że odgrywają tu ważną rolę dwa wzajemnie współzależne elementy, które określał: "Jak na górze, tak na dole; jak wewnątrz tak i na zewnątrz".

Wielkiego olśnienia doznał w 1945 roku czytając pracę Lekh Raj Purl'a: Mistycyzm - droga duchowa, tom 11. Stwierdził wtedy: "Jest to dokładnie to czego szukałem przez całe życie".

Ta książka wyjaśniła mu skąd pochodzi cała energia i jak może być wykorzystana do duchowego rozwoju. Stanowiła jego własne odkrycie, w jaki sposób zablokowanie tej energii realizuje się w chorobie i nieszczęściu.

Trzy lata później w 1948 roku dr Stone opublikował swoją pierwszą książkę o terapii Polarity - The New Energy Concept of the Healing Art (Nowa Koncepcja Energii Sztuki Zdrowia).

W 1955 roku, dostąpił inicjacji surat shabd yoga (Prąd Duchowego Dźwięku - Słowo). Po raz pierwszy odwiedził ashram swojego nauczyciela duchowego w Penjabie. Kilka lat później zdecydował się podzielić swoje życie zawodowe na Penjab i Chicago, spędzającpo 6 miesięcy w Ameryce i w Indiach. Powiedział; "Pomagając innym zrozumieć te nowe zasady - zasady Polarity, podróżuję wokół Ziemi wielokrotnie i spotykam wielu pacjentów, najwięcej w Indiach. Mam wielkie, bezpłatne kliniki w których udzielam pomocy w przypadkach, w których pomóc nie można, w przypadkach beznadziejnych. W wyniku tego, jestem znany od Bombaju do Kalkuty i gdziekolwiek pójdę, pacjenci czekają na mnie jak na swoją "ostatnią deskę ratunku". Biorę tylko takie przypadki, którym nie pomogły inne metody leczenia. Traktuję to jak test terapii Polarity".

Od 1957 roku dr Stone opublikował 5 dużych prac dotyczących terapii Polarity i książkę o surat shabd yoga zatytułowaną: The Mystic Biblie. Był pionierem technik terapii czaszkowo-krzyżowej
30 lat przed Johnem Upledger'em.

W 1973 roku (w wieku 83 lat) zdecydował się wyjechać do Indii. Przed swoim wyjazdem zawiadomił, że zakończył swoja pracę i wyznaczył na swojego następcę Pierra Pannetier. Udał się do ashramu, do swojego duchowego mistrza w Dera Baba Jaimal Sigh blisko Amritsar w Penjabie. Spędzał czas na praktykach duchowych. W wieku 91 lat i 10 miesięcy - 9 grudnia 1981 roku, odszedł w pokoju i zadowoleniu.

Książka nt. terapii Polarity - na podstawie Dzieł Zebranych dr Stone'a: "Anatomia energetyczna"